Vzorový itinerář
- Home   /  
- Vzorový itinerář
Zde najdete podrobný vzorový itinerář na 14 dní od Ósaky po Tokio. Itinerář můžete různě upravovat, doplňovat, některé dny vynechat nebo je doplnit výlety jinam. Nejprve si projděte podrobný rozpis dnů a pod ním pak odhad nákladů, mapu a další poznámky.
Poznámka: tohle není nabídka cestovní kanceláře. Právě naopak! Web je určen pro ty, kteří se chtějí naučit cestovat samostatně bez cestovní kanceláře. Přečtěte si více v sekci O webu.
Rozpis po dnech
1. a 2. den: přílet a Ósaka
Začněte cestu Japonskem v Ósace. Je menší než Tokio a budete se v ní rychleji orientovat.
Přiletíte na letiště Kansai (KIX) a odtud se musíte dostat do centra. Nejjednodušší a nejlevnější je použít vlak do Ósaky do stanice Namba. Ten stojí 920 JPY (185 Kč) a cesta vám zabere 45 minut. V Nambě pak přesednete na metro a zamíříte do vašeho hotelu.
Večer si zajděte do čtvrti Dotonbori, která je právě u stanice Namba. Najdete zde množství stánků s jídlem, výborné restaurace, zářící neonové nápisy. Nebudete vědět, kam se podívat dříve! Celou oblast si projděte.
Pokud jste po letu unaveni, zajděte si do onsenu, japonských lázní. Vstupné stojí obvykle od 500 JPY (100 Kč).
Druhý den si pořiďte Osaka Amazing Pass. Stojí 2500 JPY (500 Kč) na jeden den nebo 3300 JPY (660 Kč) na dva dny. S ním budete mít dopravu i vstupy na různá místa zdarma, můžete navštívit například:
- Osaka Museum of Housing and Living, kde projdete repliku města z období Edo. Můžete si zde také půjčit kimono a pořídit si v něm v těch starých domech fotky. Běžně muzeum stojí 600 JPY (120 Kč). Za zapůjčení kimona se platí tuším 500 JPY (100 Kč).
- Noční projížďky po řece v Dotonbori. Je jich několik (např. při poslouchání jazzu) a bez Osaka Amazing Passu by vás jedna stála 1000 – 1800 JPY (200 – 360 Kč).
- Umeda Sky Building, moderní stavba s proskleným eskalátorem ve 40. patře. Odtud uvidíte krásně celé velkoměsto. Běžně vstup stojí 1500 JPY (300 Kč).
- Japan Night Walking Tour, kdy vás Japonky provedou centrem Ósaky. Trvá to 45 minut a běžně to stojí 1000 JPY (200 Kč). Tady si můžete udělat fotky s tradičně oblečenými Japonkami na památku.
- Jedno z největších ruských kol na světě Tempozan Giant Ferris Wheel a ruské kolo na střeše obchodního centra HEP FIVE Ferris Wheel. Bez passu by stál vstup 800 JPY (160 Kč), resp. 600 JPY (120 Kč).
- Vstupy do mnoha dalších muzeí, např. muzeum vědy, muzeum keramiky, muzeum umění, muzeum historie a mnoha dalších.
- Vstupy do několika onsenů.
- Vstupy do zahrad, zoo, na mnoho vyhlídek a observatoří, dokonce i do Legolandu.
Za jeden den stihnete jen malou část výše uvedeného, proto pokud zůstanete v Japonsku delší dobu, zůstaňte v Ósace o jeden den déle a pořiďte si dvoudenní pass.
Ósaka je místem, kde vzniklo rčení „ujíst se až k bankrotu“. Najdete tady naprosto úžasná jídla! Rozhodně zkuste okonomiyaki, takoyaki a steak z Kobe beef (údajně nejlepší maso na světě, dříve se dokonce nesmělo z Japonska vyvážet jako národní poklad).
Pokud zůstanete v Ósace ještě déle, zvažte výlet do okolí. Máte mnoho možností, dále vám posílám několik tipů na výlety.
- Nara, bývalé japonské hlavní město, kde najdete obrovský chrám Todaiji (největší dřevěná stavba na světě) či chrám Horyuji (nejstarší dřevěná stavba na světě). Po cestě vás budou doprovázet všudepřítomní jeleni.
- Hora Koya, jedno z nejdůležitějších míst japonského buddhismu, můžete zde dokonce přespat v buddhistickém chrámu.
- Kobe, které zasáhlo v roce 1995 obrovské zemětřesení a v Kobe Earthquake Memorial Museum můžete zažít, jak to zemětřesení proběhlo. Pro mě jeden z největších zážitků z celého Japonska.
3. a 4. den: Kjóto
Kjóto bylo po tisíc let hlavním městem Japonska. Nyní je to japonské kulturní centrum se dvěma tisíci svatyněmi a chrámy. Zůstaňte zde minimálně na dva dny. Bydlet můžete i v Ósace a do Kjóta každý den přijet.
Cesta z Ósaky trvá přibližně hodinu a stojí 400 JPY (80 Kč).
Cestování po Kjótu může být výhodnější, pokud si koupíte speciální jízdenku. Buď jízdenku na jednodenní neomezené ježdění autobusem, která stojí 600 JPY (120 Kč), nebo dvoudenní jízdenku na autobus a metro, která stojí 1700 JPY (320 Kč). V Kjótu je v autobusech tz. flat fare, platíte 230 JPY za svezení libovolně daleko. Je potřeba zvážit, co se vám vyplatí.
Co navštívit v Kjótu? Je toho hrozně moc!
- Chrám Kinkakuji, Golden Pavilion, chrám pokrytý zlatem, jeden ze symbolů Japonska. Kolem něj jsou ještě nádherné zahrady. Vstup stojí 400 JPY (80 Kč).
- Chrám Ginkakuji, Silver Pavilion, chrám s naprosto úchvatnou zahradou, pro mě jedno z nejkrásnějších míst v Kjótu. Vstup stojí 500 JPY (100 Kč).
- Čtvrť Higashiyama, zde najdete množství malých obchodů s výrobky z Japonska, pokud si chcete koupit něco na památku, co by bylo typicky japonské, tak zde.
- Svatyně Fushimi Inari, opět jeden ze symbolů Japonska. Určitě jste ji už viděli, je známá kvůli cestě s tisíci bránami torii. Na začátku cesty zažijete malý šok, bude naprosto přecpaná turisty, že se skoro nepohnete. Většina to však vzdá po pár metrech. Musíte ujít alespoň kilometr, abyste se ocitli pod bránami sami. Vstup je zdarma.
- Nishiki market s velkým množstvím různých specialit, které můžete ochutnat. Určitě stojí za návštěvu.
A další místa, např. stezka filosofů, hrad Nijo, muzeum vlaků, gejša čtvrť Gion, čtvrť Pontocho, chrám Nanzenji, chrám Tofukuji, chrám Kiyomizudera, chrám Ninnaji se zahradami, zenová zahrada Ryōan-ji, Imperial Palace a řada dalších.
5. den: Hirošima
Z Kjóta se vydejte do Hirošimy, bude to vaše první jízda shinkansenem! Cesta trvá přibližně 2,5 hodiny.
Během cesty vám doporučuji udělat si zastávku v Himeji, kde je jeden z nejhezčích hradů v Japonsku. Hrad je vzdálen přibližně 15 minut cesty pěšky od JR stanice. Pokud chcete navštívit jen hrad, pak vstupné stojí 1000 JPY (200 Kč). Já vám ale doporučuji zaplatit o 40 jenů více za vstup do přilehlé zahrady Kokoen. Je to jedna z nejkrásnějších zahrad, které jsem kdy navštívil. Zastávka v Himeji vám zabere přibližně 2 hodiny.
V Hirošimě jsou všechna místa spojena s událostí roku 1945 na jedné lokalitě v Pamětním parku míru. Podrobné informace, itinerář a další věci najdete v článku Hirošima.
6. den: Mijadžima
Mijadžima je ostrov, který leží kousek od Hirošimy. Ostrov je známý především kvůli plovoucí bráně torii, která je jeden ze symbolů Japonska. K návštěvě je toho ale více.
V Hirošimě můžete zůstat na dvě noci nebo na ostrově jednu noc přespat. V Hirošimě najdete ubytování výrazně levněji.
Nejprve se musíte dostat do stanice Miyajimaguchi a odtud trajektem na ostrov. Nemůžete se splést, všude jsou značky a trajekt je vzdálen kousek od stanice. Trajekt je pokrytý JR passem, takže za něj neplatíte. Cesta z Hirošimy až na ostrov zabere přibližně jednu hodinu.
Jakmile se dostanete z přístavu, hned kolem vás začnou chodit jeleni, kteří od vás budou chtít jídlo. Jeleny takto můžete potkat zde a v Naře, na obou místech jsou hlavní atrakcí.
Pár set metrů od přístavu narazíte na zmíněnou plovoucí bránu torii. Bývala vstupem do svatyně Itsukushima, která leží na vodě. Bránu je možné navštívit zdarma, vstup do svatyně Itsukushima stojí 300 JPY (60 Kč).
Celá oblast má několik dalších svatyní a chrámů a stojí za to ji prozkoumat. Je zde také chrám Daisho-in, pro mě vůbec nejkrásnější japonský chrám, který jsem navštívil. Cesta je lemována množstvím sošek s čepicí (fotku odtud často používám). Vstup je zdarma.
Za návštěvu stojí i vrchol Misen, odkud je krásný výhled na okolí. Nahoru se dá vyjet lanovkou, já jsem vrchol vyšel pěšky. Mnoho lidí vyjede nahoru lanovkou a poté jde dolů pěšky, to je příjemnější varianta. Cestou je několik odboček k různým svatyním.
7. a 8. den: Takajama a okolí
Takajama je známá kvůli starému městu a okolním vesničkám v oblasti Širakawa-gó a Gokajama.
Nejprve se musíte dostat z Mijadžimy (nebo Hirošimy) do Takajamy. Jeďte do Nagoji, cesta shinkansenem zabere zhruba 2,5 hodiny. Odtud si užijte cestu panoramatickým vlakem do Takajamy. Vlak je plně pokryt JR passem a cesta trvá 2,5 hodiny.
Takajamu navštívím v prosinci na několik dní a pak ji sem popíšu podrobněji.
Druhý den večer pokračujte do Kanazawy, cesta trvá 2 hodiny s jedním přestupem v Toyamě.
9. den: Kanazawa
Kanazawu považuji za vůbec nejkrásnější japonské město, ve kterém jsem kdy byl. Kanazawa je méně navštěvovaná než třeba Kjóto, protože je hůř dostupná a turisté raději volí přímou cestu z Tokia do Kjóta.
Podrobnější informace o Kanazawě včetně videí najdete v samostatném článku Kanazawa.
10. den: cesta do Tokia
Potřebujete se dostat z Kanazawy do Tokia.
Nejrychlejší je přímá cesta shinkansenem, která trvá 2 a půl hodiny.
Během cesty si můžete udělat zastávku v Naganu. Pokud naprosto zbožňujete olympijský hokejový turnaj v Naganu 1998, kde Češi vyhráli zlato, můžete si udělat výlet k hale Big Hat, kde se tenhle zázrak stal. Není tam však nic jiného než hala a znak olympijských her, pokud si chcete udělat jen fotku se symbolem her, lze tak učinit přímo v JR stanici Nagano.
Z Nagana si můžete udělat výlet do Yamanouchi k opicím, které se koupou v přírodních horkých pramenech (pokud budete mít štěstí). Bude to nejspíš nejsdílenější fotka, kterou kdy uděláte. Jigokudani Monkey Park je ale nedostupný s JR passem, nejjednodušší je cesta autobusem z Nagana, trvá 40 minut a stojí 1400 JPY (280 Kč) v jednom směru, pak ještě musíte jít kousek pěšky. Vstup do parku stojí 800 JPY (160 Kč). Opice mimochodem můžete potkat i v Kjótu v parku Iwatayama.
Dále můžete navštívit hrad Matsumoto, který je jeden z nejkrásnějších japonských hradů. Cesta trvá 1 hodinu a je pokrytá JR passem. Vstupné do hradu je 610 JPY (120 Kč). Z Matsumota můžete pokračovat přímo do Tokia, cesta trvá 3 hodiny. Nebo se vrátit zpět do Nagana (1 hodina) a zde přesednout na shinkansen do Tokia (1,5 hodiny). Matsumoto určitě navštivte, pokud jste předtím nenavštívili hrad v Himeji.
11. až 13. den: Tokio
Tokio je hlavní město Japonska a v samotném Tokiu a jeho okolí žije kolem 40 mil. lidí.
První den v Tokiu vám bude ještě platit JR pass, a proto je výhodné navštívit vzdálenější části v Tokiu nebo si udělat výlet do okolí. Nepoužívejte metro, využijte JR linky, které budete mít zdarma. Můžete navštívit:
- Yokohamu, 2. největší japonské město, cesta trvá cca 30 minut z Tokia,
- Nikko, jedno z nejslavnějších japonských míst, kde najdete i nejkrásnější japonskou svatyni Toshogu, cesta trvá cca 2 hodiny,
- Horu Fudži a oblast pěti jezer,
- Kamakuru s velkou sochu Buddhy, cesta zabere cca 75 minut,
- Kusacu, jedno z nejkrásnějších lázeňských měst v Japonsku,
- Hakone, národní park s množstvím onsenů, ze kterého můžete pozorovat horu Fudži, cesta zabere přibližně 2 hodiny,
- nebo jiné místo s výhledem na Fuji, nejdostupnější je jezero Kawaguchiko (zde budete muset použít i linku mimo JR), cesta zabere zhruba 2 a půl hodiny.
V Tokiu je toho hrozně moc k vidění, za návštěvu určitě stojí:
- Shibuya, městská část, kde najdete i nejrušnější křižovatku na světě,
- Metropolitan Government Building, kde můžete z výšky 200 metrů pozorovat okolí, v případě dobrého počasí můžete vidět i horu Fudži, vstup je zdarma,
- Tsukiji Market, největší rybí trhy na světě,
- Akihabara, městská čtvrť, kde najdete obchody s elektronikou a obchody věnované anime a manga,
- a další místa jako Shinjuku, Ueno, Odaiba, Asakusa, chrám Sensoji, ulici Takešitu, park Yoyogi či svatyni Meidži.
14. den: odlet z Tokia domů
Zkontrolujte si, z jakého letiště poletíte, buď z Narity (NRT), nebo z Hanedy (HND).
Téměř jistě poletíte z Narity, kde se odbavuje většina mezinárodních letů. Cesta sem trvá 60 až 100 minut a máte mnoho možností, jak se sem dostat. Nejlevnější je autobus (Tokyo Shuttle Bus) a stojí 1000 JPY (200 Kč). Nejpohodlnější a nejrychlejší je naopak JR Narita Express a stojí 3000 JPY (600 Kč). Taxi rozhodně neberte, stojí min. 20 000 JPY (4000 Kč) a je pomalejší než vlak.
Letiště Haneda je blíž centru a dostanete se tam z Tokyo station za 30 minut a cena se bude pohybovat kolem 500 JPY (100 Kč).
Mapa
Poznámky a náklady
- Itinerář počítá s JR passem na 7 dní, který vám umožní cestovat japonskými shinkanseny bez dalších poplatků. Platí od 5. do 11. dne. Cena bez něj by byla minimálně o 6 tis. Kč vyšší. JR pass na 7 dní stojí přibližně 6 tis. Kč (pokud se pořídí v Česku).
- Cena za dopravu ve městech, z letiště do Ósaky, z Tokia na letiště a další náklady spojené s dopravou budou přibližně 1000 Kč (v Tokiu můžete ještě jeden den využívat JR pass a jezdit po linkách JR zdarma). Záleží hodně na tom, kde přesně budete bydlet.
- Letenku z Prahy do Ósaky a z Tokia do Prahy můžete pořídit od 12 tis. a výše (pokud si ji koupíte přímo u dopravce bez zprostředkovatele), případně v nějaké akci ještě lépe. Záleží hodně na termínu.
- Strava v Japonsku není drahá, já vám ale doporučuji tady nešetřit. Japonská kuchyně je jedna z nejlepších! Strava vás bude stát přibližně od 400 Kč na den a výše. Dohromady tedy 5500 Kč.
- Bydlení je to, kde můžete ušetřit nejvíce a kde se vyplatí strávit čas plánováním. Dvoulůžkové hotely s vyšším hodnocením uživatelů (na booking.com od 8/10 a výše) stojí od 1000 Kč a výše. Airbnb lze sehnat i za ceny kolem 700 a výše u superhostitele (tj. téměř všichni hodnotí ubytování jako výborné). Pokud pojedete dva, počítejte s průměrnou cenou přibližně 500 Kč na noc na jednoho. V nejžádanějších obdobích (rozkvetlé sakury) je to o cca 50% více. Tady vám popíšu řadu tipů, jak tuhle cenu ještě srazit výrazněji níž. Takže za 14 dní (13 nocí) je to přibližně 6500 Kč (pokud pojedete dva).
- Další náklady jsou pak na vstupy, zážitky a podobně. V Japonsku je toho mnoho zadarmo a na řadě míst nemusíte utratit ani jeden japonský jen, vlastně byste nemuseli zaplatit po celou dobu pobytu nic a stále by to byl velmi pestrý program. Já vám ale doporučuji si to užít a tady moc nešetřit. Vstup do nejhezčích domů bývalých samurajů, gejš, nejhezčí zahrady, nejhezčí kjótské chrámy, tradiční čajový rituál a tak dále vás bude stát přibližně 2000 Kč za celý pobyt.
- Další náklady jsou už individuální: mobilní internet (cca 600 Kč na 14 dní), pojištění (cca 200 Kč), suvenýry, dárky.
Celkové náklady
Letenka z Česka do Japonska a zpět | 12 000 Kč |
---|---|
Doprava v Japonsku | 7 000 Kč |
Strava | 5 500 Kč |
Ubytování | 6 500 Kč |
Zážitky, vstupy | 2 000 Kč |
Celkové náklady jsou tedy přibližně 33 000 Kč za to, že projede celé Japonsko shinkanseny, budete bydlet v privátním ubytování s vysokým hodnocením a nebudete se vůbec v ničem omezovat. Na podobnou nebo nižší cenu se dostanete, pokud strávíte alespoň jedno odpoledne plánováním termínu, ubytování a letenek.
Náklady se dají hodně snížit. Místo shinkansenů můžete třeba cestovat autobusy a přemisťovat se mezi většími vzdálenostmi přes noc. Dále nemusíte jezdit po všech regionech, ale zůstat jen v Kansai (Osaka, Kjóto, Kobe, Himeji, Nara, hora Koya, …) a pořídit si regionální JR pass, který je výrazně levnější. Navíc můžete získat slevu za to, že se ubytujete déle než 1 týden.
Copyright © Jakub Mrozek